Visos naujienos

ŽIV infekcija plinta ne tik rizikos grupėse: kada susirūpinti?

2020 12 10

Iki šių metų gruodžio 1 d. Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti 3,4 tūkst. ŽIV užsikrėtę žmonės, tačiau tik dalis jų kreipėsi į gydymo įstaigą, kad galėtų suvaldyti viruso plitimą. Medikų teigimu, tai esminis iššūkis, su kuriuo susiduriama siekiant padėti ŽIV užsikrėtusiems žmonėms, tačiau jų yra ir daugiau. Šiandien virusas gali paliesti kiekvieną, tačiau ne visi geba atpažinti ir įvertinti kylančią grėsmę – tam neretai trukdo įsisenėję mitai, kad infekcija serga tik socialiai pažeidžiami asmenys.

Šį mėnesį minint AIDS dieną, svarbu įvertinti pagrindinius iššūkius, trukdančius eliminuoti šią ligą sukeliantį ŽIV virusą ir užtikrinti, kad Lietuvos pacientai gautų visas reikalingas priemones, galinčias padėti suvaldyti jo plitimą.

„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kiekvienam sužinoti savo ŽIV statusą, bent kartą per metus atliekant tyrimus. Tokia praktika padėtų laiku gauti reikiamą gydymą ir išvengti tolesnių infekcijos komplikacijų. Šiandien Lietuvoje turime visas diagnostikos ir gydymo galimybes, kurios gali padėti mūsų šalies pacientams, užsikrėtusiems ŽIV. Tačiau vis dar trūksta aktyvesnio visuomenės įsitraukimo ir supratimo, kad šiandien tai nebėra tik rizikos grupių problema, o pati infekcija, mokslo pažangos pagalba, nebėra mirtina“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, kas antras žmogus, kuriam šiemet buvo nustatyta ŽIV infekcija, užsikrėtė lytinių santykių metu, daugiausiai iš jų – heteroseksualių. Šiek tiek mažiau žmonių užsikrėtė homoseksualių santykių metu, vartodami švirkščiamuosius narkotikus ir kitais, nenustatytais keliais.

„Pastaruoju metu naujų susirgimų skaičius Lietuvoje laikosi panašus, nėra labai ryšių padidėjimų, tik keičiasi užsikrėtusiųjų grupės, tarp kurių didžiausias paplitimas. Ilgą laiką buvo žinoma, kad virusas labiausiai plinta tarp narkotikų vartotojų, tačiau dabar didesnis plitimas yra lytiniu keliu“, – sako infekcinių ligų gydytoja prof. Raimonda Matulionytė.

Daugiau apie tai – naujienų portale 15min.lt.

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.