Visos naujienos

Inovatyvios farmacijos pramonė į sveikatos gerovę Lietuvoje pernai investavo 11 mln. eurų

2018 07 09

Farmacijos pramonės ir sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimas kasmet tampa vis atviresnis. Europos farmacijos kompanijos trečius metus iš eilės viešai skelbia duomenis apie bendrų veiklų apimtis ir didina sektoriaus skaidrumą.

2013 m. liepos 2 d. Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacija (angl. European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations– EFPIA) patvirtino Atskleidimo kodeksą. Jį pasirašiusios farmacijos įmonės įsipareigojo nuo 2016 m. kasmet skelbti duomenis apie inovacijų pažangai būtiną bendradarbiavimą su medikais.

Šiandien šiuo kodeksu vadovaujasi farmacijos kompanijos 33-jose Europos šalyse. Lietuvoje Atskleidimo kodekso laikosi apie 40[1]farmacijos kompanijų, kurias vienija Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija(IFPA), Vaistų gamintojų asociacija (VGA) ir kitos organizacijos.

Preliminariais skaičiavimais, IFPA narių – 17 inovatyvios farmacijos pramonės kompanijų – bendradarbiavimo su Lietuvos medikais apimtys pernai siekė 11,2 mln. eurų. Per 2015 ir 2016 metus IFPA narės bendradarbiavimui su medikais skyrė po 10 mln. eurų kasmet.

„Farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimo apimčių viešinimas yra vienas iš būdų didinti farmacijos sektoriaus veiklos skaidrumą ir visuomenės pasitikėjimą. Ir toliau sieksime stiprinti glaudų bendradarbiavimą tarp farmacijos kompanijų, tyrėjų, medikų, pacientų organizacijų, Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų sektoriaus dalyvių“, – sakė Agnė Gaižauskienė, IFPA generalinė direktorė.

Didžiausią sumą 2017 metais – daugiau kaip 4,7 mln. eurų – IFPA narės skyrė moksliniams tyrimams ir plėtrai. Likusi suma paskirstyta sveikatos priežiūros organizacijoms, mokslinėms konferencijoms, profesiniams renginiams, paslaugoms bei konsultacijoms.

„Sveikatos specialistų ir farmacijos pramonės bendradarbiavimas pirmiausia yra skirtas pagerinti pacientų gyvenimą. Šiuo metu yra kuriama apie 7000[2]naujų vaistų, tad bendras darbas yra būtinas norint pagerinti ligų prognozę, sergančiųjų gyvenimo kokybę, didinti inovatyvių gydymo metodų prieinamumą Lietuvos pacientams“, – teigė A. Gaižauskienė.

Atskleidimo kodeksas numato, kad sveikatos priežiūros specialistai savo nuožiūra gali skelbti ir apibendrintą, nuasmenintą informaciją. Dauguma Lietuvos medikų savanoriškai renkasi visišką duomenų viešumą apie gautas vertes. Tai byloja apie didėjantį sveikatos priežiūros specialistų norą prisidėti prie sektoriaus skaidrumo augimo šalyje.

Bendras verčių atskleidimo procentas yra labai aukštas – 82 proc. medikų sutiko atskleisti individualius duomenis apie asmeniškai gautas vertes. Lyginant su ankstesniais metais, šis rodiklis didėja – 2016 m. individualius duomenis atskleisti sutiko 75 proc., 2015 m. – 65 proc. medikų. Pagal šį rodiklį Lietuva lygiuojasi į pažangiausių Vakarų Europos šalių lygį.

Pasak A. Gaižauskienės, Atskleidimo kodekso nuostatas planuojama įtraukti į Lietuvos įstatyminę bazę. Sveikatos apsaugos ministerija jau inicijavo Farmacijos įstatymo pataisas, kurioms pritarus, informaciją apie bendrų veiklų apimtis privalėtų atskleisti visos Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos.



Nuorodas į 2015-2017 metų Lietuvos medikams perleistų verčių suvestines galima rasti portale www.VaistuKodeksas.lt.
Apie medikų ir inovatyvios farmacijos pramonės būtinybę bendradarbiauti – žr. video: https://bit.ly/2lUsSeA

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.