Visos naujienos

Lietuva be hepatito C viruso: ar tai įmanoma?

2021 07 28

Prieš penkerius metus Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė ambicingą tikslą iki 2030 m. eliminuoti hepatito C virusą, taip išgelbėjant apie 7 mln. gyvybių. Šį mėnesį minint Pasaulinę hepatito C dieną, svarbu atkreipti dėmesį į esamą situaciją ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Nors skaičiuojama, kad mūsų šalyje vis dar yra apie 25-30 tūkst. šiuo virusu sergančių žmonių, Lietuvoje PSO iškelto tikslo įgyvendinimas atrodo vis realesnis.

Gastroenterologo prof. Limo Kupčinsko teigimu, nors dabar didžiausios medikų ir visuomenės pastangos dedamos į kovą su COVID-19 infekcija, būtina nepamiršti ir kitų virusinių ligų, kurios kelia pavojų žmonių sveikatai.

Kiekvienais metais Europos Sąjungoje (ES) daugiau žmonių miršta nuo hepatito C viruso (HCV) ir jo sukeltų komplikacijų nei nuo ŽIV (AIDS). Negana to, sergant lėtinėmis infekcijomis, tokiomis kaip hepatitas C, uždelsta diagnozė ir gydymas gali sukelti ilgalaikes pasekmes.

„Lėtinio hepatito C sukeliamo kepenų uždegimo pasekmės yra pakankamai sunkios. Per maždaug 15-25 metus pacientui gali išsivystyti kepenų cirozė, dėl kurios ilgainiui gali tekti atlikti kepenų su,  o tai ypatingai sudėtinga chirurginė intervencija, kelianti iššūkius pacientams bei gydytojams. Dar blogiau, jeigu pacientui išsivysto kepenų vėžys, kurio, deja, dažnai negalima išgydyti chirurgiškai ar transplantacijos būdu“, - sako profesorius.

Pagrindinis tikslas – siekti hepatito C eliminacijos  

Prieš keletą metų hepatito C gydymui sukurti vaistai sukėlė tikrą perversmą medicinoje – atsirado galimybė trumpu, vos dviejų mėnesių gydymo kursu išgydyti infekciją. Prof. L. Kupčinsko teigimu, būtent šie vaistai, kurių efektyvumas siekia net 99 proc., paskatino PSO ir Europos Parlamentą iškelti tikslą: iki 2030 metų eliminuoti hepatitą C.

„Norint tai įgyvendinti, būtini  šie esminiai veiksmai: rizikos grupių identifikavimas, visų užsikrėtusiųjų ir sergančiųjų išaiškinimas, nukreipimas gydymui ir pilno pasveikimo pasiekimas – viruso išnaikinimas paciento kraujyje. Tik įgyvendinus šių veiksmų visumą, galima sustabdyti tolesnį ligos plitimą. Dabartiniu metu hepatito C  gydymas mūsų šalyje nebekelia iššūkių, kadangi jis yra prieinamas visiems pacientams. Didžiausia problema – besimptomių ligos nešiotojų ankstyvas išaiškinimas, užkertant kelią infekcijos plitimui ir neleidžiant išsivystyti sunkioms komplikacijoms. Tokių pacientų yra nemažai, o juos nustatyti galima tik žinant rizikos grupes, kurias jau esame identifikavę“, - tikina prof. L. Kupčinskas.

Daugiau apie tai - naujienų portale 15min.lt

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.