Visos naujienos

EFPIA vadovė: pajėgumus galima padidinti tik savanoriškai bendradarbiaujant vakcinų kūrėjams ir gamintojams

2021 05 06

„J. Bideno administracijos sprendimas atsisakyti vakcinų patentų kelia grėsmę sunkiai pasiektai pažangai kovojant su koronaviruso pandemija. Netikime, kad toks sprendimas būtų veiksmingas. Nors iš visos širdies sutinkame, kad apsaugoti žmones galima tik juos skiepijant, atsisakius vakcinų patentų laimėti kovą su koronavirusu bus tik sunkiau“, – vertindama JAV administracijos sprendimą sako EFPIA generalinė direktorė Nathalie Moll.

Pasak jos, norint padidinti tiekiamų vakcinų skaičių, reikia daug vakcinų kūrėjų žinių, įgūdžių ir techninės patirties, kuri svarbi pritraukiant gamintojus. Tik atsisakant patentų ir tikintis, kad iki šiol nežinomos gamyklos sėkmingai pradės gaminti vakcinas, jų prieinamumo tikrai nepadidins. Patentų atsisakymas kelia pavojų išbalansuoti ir žaliavų tiekimą. Tai sudarytų sąlygas nukreipti jas į mažiau efektyvias gamybos vietas, kuriose gali kilti problemų dėl produktyvumo ir pačių vakcinų kokybės. N. Moll teigimu, svarbu ir tai, kad patentų atsisakymas atvertų duris padirbtoms vakcinoms patekti į rinką.

Pajėgumus galima padidinti tik savanoriškai bendradarbiaujant vakcinų kūrėjams ir gamintojams. Šiuo metu visas dėmesys turėtų būti sutelktas į bendradarbiavimo kliūčių pašalinimą, užtikrinant laisvą žaliavų judėjimą, toliau tęsiant mokslinius tyrimus.

Nuo pat sveikatos krizės pradžios Europa buvo COVID-19 tyrimų ir inovacijų variklis – nuo naujos diagnostikos mtodų iki mRNA technologijos, kuri buvo panaudota pirmajai vakcinai. Pripažindamas inovacijų svarbą, Europos Parlamentas 2021 m. balandžio 29 d. balsavo prieš patentų atsisakymą, o Europos Komisija ir toliau nuosekliai remia inovacijas kaip reikšmingą priemonę kovai su pandemija.

Jei Pasaulio Prekybos Organizacija pritartų, patentų atsisakymas panaikintų paskatas įmonėms tęsti tyrimus, plėtoti naujus diagnostikos, gydymo būdus, tobulinti vakcinas. Be to, tai jokiu būdu nepadidintų pasaulinių gamybos pajėgumų. Taip pat panaikinus COVID-19 vakcinų patentus, būtų paneigtas bet koks inovacijomis pagrįstas atsakas į būsimas pandemijas.

„Labai svarbu, kad Europa ir toliau palaikytų medicinos inovacijas kaip vienintelį užtikrintą kelią iš koronaviruso šešėlio, priešindamasi patentų atsisakymui. Kaip pasaulinis vakcinų gamybos centras, mes ir toliau turėtume sutelkti dėmesį į partnerystės kūrimą ir investicijas. Taip patenkindami visos Europos ir pasaulio piliečių poreikius“, – sako N. Moll.

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.