Visos naujienos

30-metės gyvenimo vos nesugriovė psoriazinis artritas: proveržis įvyko gavus biologinę terapiją

2020 12 30

Kino industrijoje dirbanti trisdešimtmetė Ieva, kaip ir daugelis jaunų žmonių, didžiausią dėmesį skyrė darbui, visur skubėjo ir per daug nesirūpino savo sveikata. Tačiau atėjo momentas, kai jaunai moteriai teko sustoti, nuo visko atsitraukti ir susitaikyti su psoriazinio artrito diagnoze, kuri kardinaliai pakeitė jos gyvenimą.

Į pirmą signalą nesureagavo

Pasakoti Ievos ligos istoriją reikėtų pradėti nuo paauglystės, kuomet jai pasireiškė psoriazė, kitaip vadinama žvyneline. Dažnai tai yra paveldima lėtinė uždegiminė liga, kuri pirmiausiai pažeidžia odą, padengdama ją į žvynus panašiais bėrimais, o vėliau dažnai išplinta į rankų, kojų, stuburo, klubų sąnarius ir sausgysles.

Ieva psoriazę paveldėjo iš tėvo, matė, kaip jis kenčia, nes liga buvo apėmusi visą jo kūną. Tačiau jai pačiai bėrimai paprastai atsirasdavo tik galvos srityje, tad didelio diskomforto nekėlė. Todėl ji net neįsivaizdavo, kaip negailestingai liga smogs vėliau. Mat tėčiui psoriazė taip ir nepažeidė sąnarių.

„Nei paauglystėje, nei jaunystėje ši liga didelių rūpesčių man nekėlė. Daug daugiau bėdų atsirado, kai studijų laikais pradėjau sirgti šlapimo takų ir inkstų uždegimais, kurie kartodavosi praktiškai kasmet po kelis kartus“, – prisimena pašnekovė.

Maždaug prieš penkerius metus, kaip dabar Ieva supranta, ji gavo ženklą, kad psoriazė plinta, tačiau ir vėl į tai numojo ranka. Merginai sutino rankos nykštys. Kadangi sutinimas laikėsi ilgai, ji visgi kreipėsi į šeimos gydytoją, tačiau pastaroji pavojingos ligos neįtarė, ieškojo paprastesnių priežasčių ir patarė Ievai pavartoti vaistų nuo uždegimo. Ir iš tiesų – tinimas praėjo. Išsamesnių sveikatos tyrimų, kurie buvo reikalingi tinimo priežasčiai nustatyti, Ieva nebeatliko – pritrūko laiko ir motyvacijos. Kam tirtis dėl ištinusio piršto, kai problemos nebėra?

Judėjo sukandusi dantis ir neigė ligą

Apie metus po šio įvykio Ieva gyveno ramiai, kol vėl be jokios aiškios priežasties sutino ir pradėjo skaudėti jau kelis rankų ir vienos kojos pirštų sąnarius. Ir nuo to karto įsisukusi įvairių gąsdinančių simptomų virtinė jaunos moters nebepaleido.

„Pirštų sąnariai tai ištindavo kaip kaladės, kad negalėdavau iš skausmo priminti pėdos, tai juos atleisdavo, bet tuomet driokstelėdavo inkstų uždegimas. Taip pakaitomis vis pasikartodavo vienokie ar kitokie ligos simptomai. Apskritai pradėjo skaudėti visus sąnarius, todėl būdavo sunku ne tik ryte iš lovos išsiristi, bet ir apskritai judėti. O mano darbas fiziškai labai aktyvus – tenka daug lakstyti po filmavimo aikštelę ir dar būti geros nuotaikos. Dariau tai sukandusi dantis.

Nors viduje jaučiau didžiulį šoką, vis dar neigiau savo ligą. Kaip vėliau sužinojau iš savo gydytojos, tai dažna jaunų žmonių reakcija. Nors jie beveik nepaeina, bando save įtikinti, kad tai tik laikina problema, kuri praeis. Kai pasidarė sunku išlipti iš mašinos, jau nebegalėjau neigti savo ligos ir pasiryžau rimčiau išsitirti. Jau pirmieji tyrimai parodė, kad turiu rimtų sveikatos problemų“, – pasakoja pašnekovė.

Daugiau apie tai – naujienų portale lrytas.lt.

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.