Visos naujienos

Unikali priemonė anksti diagnozuoti prostatos vėžį lietuviams atveria galimybes jį išgydyti

2021 09 16

Šį mėnesį minint Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į sergamumo rodiklius, gydymo rezultatus, bet ir priminti, kad vyrui rūpintis savo sveikata neturėtų būti gėda. Lietuva iš kitų pasaulio šalių išsiskiria unikalia galimybe anksti diagnozuoti prostatos vėžį, taip išgelbėjant paciento gyvybę. Tačiau medikai vis dar pastebi įsišaknijusią stigmą, kuri trukdo vyrams apsilankyti pas urologą ir taip išvengti sunkios ligos.

Lietuva yra bene vienintelė šalis pasaulyje, vykdanti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą ir nustatanti daugiausiai šios onkologinės ligos atvejų visoje Europoje. Nuo 2006 metų šalyje yra galimybė patikrinti simptomų nejaučiančius žmones, atlikti jiems prostatos specifinio antigeno (PSA) testą ir taip anksčiau diagnozuoti bei suvaldyti klastingą ligą.

Pasak gydytojo urologo Aušvydo Patašiaus, pasaulyje tokios galimybės beveik niekur nėra, kadangi nebuvo įrodytas programos efektyvumas, tačiau šiemet išanalizavus programą, medikai pastebi reikšmingus pokyčius.

„Matome, kad vyrams, kuriems yra nustatyta lokali, neišplitusi liga, mirties rizika nėra didesnė už bendrą Lietuvos vyrų populiaciją. Paprastai, jeigu žmogui yra diagnozuota onkologinė liga, jo mirties rizika yra didesnė, tačiau dalyvaujant prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, ta rizika reikšmingai sumažėja. Taip yra todėl, kad ne tik anksti diagnozuojame ligą, galime laiku ją suvaldyti, bet ir diagnozavus penkerius metus ją stebime, taip atrasdami ir gretutines paciento ligas“, - sako medikas.

Agnės Gaižauskienės, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės, teigimu, tokia programa Lietuvoje reikšmingai pakeitė prostatos vėžio gydymą, todėl labai svarbu ne tik įtraukti į ją kuo daugiau tikslinės grupės dalyvių, bet ir tobulinti pačią programą.

„Turime unikalią priemonę, kurios pagalba galime laiku suteikti mūsų šalies vyrams efektyvų gydymą, taip padidinti jų išgyvenamumą ir pagerinti gyvenimo kokybę, todėl labai svarbu nesustoti ir toliau tobulinti diagnostikos galimybes. Nereikia laukti, kol kitos Europos šalys, pasekusios mūsų pavyzdžiu, įsidiegs dar labiau pažengusias programas, turime išnaudoti visas esamas medicinos galimybes jau šiandien, nes mokslas nestovi vietoje. Šiandien prostatos vėžio gydymui turime prieinamus efektyvius gydymo metodus, atitinkančius pasaulines rekomendacijas, todėl svarbiausia yra kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir čia svarbus ne tik tikslinių grupių įsitraukimas, bet ir tvarus tarpinstitucinis bendradarbiavimas“, - sako A. Gaižauskienė.

Urologo konsultacija vyriškumo nesumažina

Prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje yra kviečiami dalyvauti 50-69 metų vyrai, kuriems atliekamas PSA tyrimas ir paskiriama gydytojo urologo konsultacija. Standartiškai tyrimai atliekami kas dvejus metus, tačiau jeigu tyrimai rodo žemą PSA, patikros retinamos iki penkerių metų. Tais atvejais, kai jaunesniems vyrams yra padidėjusi rizika susirgti prostatos vėžiu dėl paveldimumo, jiems siūloma opcija atlikti PSA tyrimą nuo 45 metų.

Gydytojo A. Patašiaus teigimu, net ir turint šalyje visas diagnostikos galimybes, apžvelgus 2006-2016 metų rezultatus paaiškėjo, kad per vieną patikros etapą maksimaliai buvo pasitikrinę 45 proc. iš visų galinčių tikrintis vyrų. Siekiant didesnio aktyvumo, čia svarbus ne tik šeimos gydytojų, bet ir valstybės institucijų vaidmuo.

„Pirminis kontaktas, norint atlikti tyrimą, yra šeimos gydytojas. Nacionalinis vėžio institutas kasmet jiems organizuoja konferencijas, skirtas atnaujinti žinias, supažindinti su naujausiomis gairėmis, kaip reikia elgtis, kur sutaupyti laiko, į ką atkreipti dėmesį. Norint patikrinti daugiau žmonių, trūksta aktyvesnio valdžios įsitraukimo. Dabar valstybės lygmeniu daugiau yra vykdomos socialinės kampanijos, tačiau kvietimas išsitirti turėtų būti tiesioginis. Turint omenyje, kad žinome, jog programa veikia ir sumažina mirties riziką, valdžios institucijų įsitraukimas turėtų būti didesnis“, - tikina gydytojas.

Skaitykite plačiau naujienų portale delfi.lt

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.