Visos naujienos

Atopiniu dermatitu sergantis Nerijus: nusikasydavau iki žaizdų ir norėjau būti nematomas

2021 07 08

Atopinis dermatitas mokslo literatūroje apibrėžiamas kaip lėtinė, uždegiminė odos liga, pasireiškianti niežėjimu, paraudimu, išsausėjimu ir skeldėjimu. Realybėje ši liga gali reikšti nuolatinę niežulio sukeltą nemigą, žaizdotą veidą ir kūną, besilupančią ir nuo menkiausio smūgio plyštančią odą, psichologines problemas – visa tai patyrė sunkia atopinio dermatito forma sergantis Nerijus.

„Kiek save pamenu, berdavo visą kūną, veidą ir tuos bėrimus siaubingai niežėdavo, nuolat kasydavausi iki žaizdų. Darželio paruošiamojoje grupėje po pietų miego nubusdavau su prie nukasytų vietų prilipusiomis kruvinomis paklodėmis. Mokykloje veidas nuolat būdavo žaizdotas, paraudęs, tad visada vaikščiodavau nuleidęs galvą, norėdamas, kad niekas į mane nekreiptų dėmesio. Pamenu, kai buvau 12 metų, gydytojai mane pavadino sunkiausiu vaikų atopinio dermatito (AD) atveju Lietuvoje“, – pasakoja Nerijus.

Niežulys blogesnis už skausmą

Nerijui AD diagnozuotas 7-8 mėnesių, kai pradėjus maitinti pieno mišinukais pasireiškė itin stipri alergija. Sulaukęs pusantrų metų jis susirgo ir bronchine astma. Vyras juokauja šiandien turintis visą puokštę ligų – AD, alerginį rinitą, bronchinę astmą.

„Niežulį ištverti man būdavo sunkiausia, jis buvo toks stiprus, kad nesikasyti negalėdavau, labai kamuodavo naktimis. Dėl to buvo sunku susikaupti mokykloje, nes naktimis nemiegodavau, trumpam užsnūsdavau tik paryčiais, kai jau reikėdavo keltis. Ir taip kasdien. Be to, reikėjo stebėti mitybą, beveik nieko nevalgydavau, tik košes, mėsą ir duoną. Pradėjo trūkti vitaminų, silpo imunitetas. Šalia viso to kankino ir astma. Atsimenu ne vieną kartą, kad dūstu, mama purškia vaistus, o aš beveik lipu sienomis ir atrodo, jog neišgyvensiu“, – prisiminimais dalijasi Nerijus.

Pasak gydytojos alergologės klinikinės imunologės Aušros Astrauskaitės, pasaulyje AD serga 2-8 proc. suaugusiųjų ir 5-20 proc. vaikų, Lietuvoje AD simptomų turi 2-5 proc. suaugusiųjų ir apie 17 proc. vaikų. Iš visų sergančiųjų 10-40 proc. serga vidutine arba sunkia AD forma, dažnai šie pacientai turi ir gretutinių alerginių ligų, alerginėmis ligomis gali sirgti kiti jų šeimos nariai.

„Niežėjimas yra labiausiai varginantis AD simptomas. Jis gali būti nuo nežymaus, kai pasikasoma tik truputį, iki itin stipraus, kai žmonės negali užmigti naktimis, o norėdami niežulio atsikratyti drasko odą iki kruvinų žaizdų, save žaloja, kad skausmas neutralizuotų niežulį. Nemiga trunka ne vieną naktį ar porą, ji gali tęstis mėnesius ar metus. Pamenu atvejį, kai labai sunkia AD forma sirgęs pacientas, atsigulęs į ligoninę, kur jam pagerėjo, miegodavo ištisomis paromis“, – pasakoja gydytoja.

Daugiau apie tai - portale tv3.lt

Jūs paliekate IFPA interneto svetainę. 
Žemiau paspaudę TĘSTI būsite nukreiptas į kitą interneto svetainę. IFPA neatsako už kitose interneto svetainėse pateiktą turinį.